Abasador BUŁ
Kursy BUŁ

O projekcie

Prowadzone przez Bibliotekę UŁ szkolenia z zakresu kompetencji informacyjnych, przeznaczone dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów Uniwersytetu Łódzkiego odbywały się dotychczas w trybie stacjonarnym.

W związku z pandemią koronawirusa i wynikającymi z niej zmianami w funkcjonowaniu Biblioteki UŁ proponujemy naszym użytkownikom krótkie kursy online, dotyczące korzystania z zasobów elektronicznych. Dostępne na platformie instrukcje, przygotowane przez pracowników BUŁ, w przejrzysty sposób wyjaśnią, jak z nich korzystać!

Dostępne Kursy

Kursy z baz subskrybowanych

CEEOL Central and Eastern European Online Library-C.E.E.O.L. - wielojęzykowa, pełnotekstowa baza artykułów z czasopism humanistycznych i społecznych dotycząca zagadnień związanych z Europą Środkową, Wschodnią i Południowo-Wschodnią. W bazie dostępe są polskie czasopisma

Jak korzystać z CEEOL - instrukcja

Wchodzimy na stronę Biblioteki UŁ http://www.lib.uni.lodz.pl/ i wybieramy zakładkę e-zbiory i e-zasoby. W zakładce Subskrybowane jest podział alfabetyczny baz. Wybieramy literę C i szukamy bazy CEEOL. Klikamy w link znajdujący się w niebieskiej ramce i pojawia się plansza “Dostęp do zasobów elektronicznych”. Logujemy się następującymi danymi: login - numer PESEL, hasło - 4 ostatnie cyfry numeru PESEL. Aby korzystać z baz elektronicznych, konieczne jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego.

Osoby, które nie mają jeszcze założonego konta bibliotecznego, mogą to zrobić online. Wszelkie informacje udzielane są poprzez kontakt mailowy: bul.wm@lib.uni.lodz.pl
[ patrz poniżej ]

Korzystamy z wyszukiwarki, w której możemy ustawić kryterium wyszukiwawcze (autor, tytuł, słowa kluczowe itp.).
[ patrz poniżej ]

Po wyświetleniu listy wyników, za pomocą filtrów znajdujących się z prawej strony, możemy je ograniczyć.
[ patrz poniżej ]

Po wejściu w artykuł, możemy otworzyć pdf z pełnym tekstem.
[ patrz poniżej ]

Bazę CEEOL możemy także przeglądać poprzez zakres tematyczny (Subject areas)
[ patrz poniżej ]

lub listę czasopism (Journals). Listę czasopism możemy przeglądać po ustawieniu kraju, w którym czasopismo jest wydawane.
[ patrz poniżej ]
[oprac. P. Bajsorowicz]
EBSCO EBSCOhost to platforma, na której dostępne są bibliograficzne i pełnotekstowe bazy danych z dziedzin takich jak: Kulturoznawstwo, Statystyka, Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa, Edukacja, Chemia, Fizyka, Matematyka i Informatyka, Technologia, Ekonomia, Biznes i Zarządzanie, Nauki Przyrodnicze, Nauki o Ziemi, Sztuka, Pedagogika, Nauki Medyczne, Historia, Prawo, Literatura i Język, Psychologia, Nauki Polityczne, Religioznawstwo, Socjologia, Filozofia.

Jak korzystać z EBSCOhost - instrukcja

Wchodzimy na stronę Biblioteki UŁ http://www.lib.uni.lodz.pl/ i wybieramy zakładkę e-zbiory i e-zasoby. W zakładce Subskrybowane jest podział alfabetyczny baz. Wybieramy literę E i szukamy bazy EBSCOhost. Klikamy w link znajdujący się w niebieskiej ramce i pojawia się plansza “Dostęp do zasobów elektronicznych”. Logujemy się następującymi danymi: login - numer PESEL, hasło - 4 ostatnie cyfry numeru PESEL. Aby korzystać z baz elektronicznych, konieczne jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego.

Osoby, które nie mają jeszcze założonego konta bibliotecznego, mogą to zrobić online. Wszelkie informacje udzielane są poprzez kontakt mailowy: bul.wm@lib.uni.lodz.pl

Po zalogowaniu się do baz EBSCO widzimy stronę “Select Resource”, na której można wybrać usługę EBSCO. Wybieramy EBSCOhost Web.
[ patrz poniżej ] Pojawia się strona, na której możemy wybrać poszukiwane przez nas bazy danych. Przy każdej bazie znajduje się informacja, co to jest za baza, a także przewodnik, jak z niej korzystać (więcej informacji). Po wybraniu baz, które chcemy przeszukać, pojawia się strona z wyszukiwarką. Domyślnie są trzy pola wyszukiwawcze, można jednak poszerzyć te funkcje, dodając kolejne pola lub zmniejszyć, odejmując pola (symbol plusa i minusa). Opcja wyszukiwania umożliwia wybranie kryterium wyszukiwania (rozwijana lista przy polu wyszukiwawczym). Dodatkowo możemy posłużyć się ograniczeniem wyników wyszukiwania (strefa pod opcją wyszukiwania - Opcje wyszukiwania - Ogranicz wyniki).

Wpisując słowa kluczowe, możemy skorzystać z funkcji autouzupełniania, którą oferuje EBSCO.
[ patrz poniżej ] Po wyświetleniu listy wyników mamy możliwość jej limitowania - “Zawęź wyniki” (z lewej strony). Zastosowane limitowania można w każdej chwili usunąć, klikając w symbol X w kwadracie, który znajduje się z lewej strony w sekcji “Ograniczenia”. Naszą listę wyników możemy także segregować według trafności, najnowszych i najstarszych.
[ patrz poniżej ] W bazie EBSCO możemy skorzystać z książek elektronicznych i artykułów z czasopism. Jeśli przy artykule albo książce jest symbol PDF lub HTML, oznacza to, że możemy pobrać ten plik na swój komputer. Jeśli przy wyszukanym artykule pojawi się napis “Full Text Finder”, można skorzystać z funkcji linkowania tzn. system wyszuka w innych bazach elektronicznych, czy dany artykuł tam występuje wraz z pełnym tekstem i nas tam przekieruje.
[ patrz poniżej ] Baza EBSCO zawiera sporą liczbę artykułów w języku polskim. Można z nich skorzystać, limitując wyniki wyszukiwania do źródeł wydanych po polsku. Możemy także zawęzić wyniki wyszukiwania do źródeł wydanych w ostatnich latach. Służy do tego funkcja “data publikacji”.
[ patrz poniżej ]
[oprac. P. Bajsorowicz]
Więcej na temat bazy na kanale EBSCO Polska
EMIS Emerging Markets Information Service (EMIS) - pełnotekstowa baza, która indeksuje publikacje, artykuły prasowe i agencyjne, sprawozdania, raporty notowań giełdowych, statystyki i dane makroekonomiczne.

Jak korzystać z EMIS - instrukcja

Wchodzimy na stronę Biblioteki UŁ http://www.lib.uni.lodz.pl/ i wybieramy zakładkę e-zbiory i e-zasoby. W zakładce Subskrybowane jest podział alfabetyczny baz. Wybieramy literę E i szukamy bazy EMIS. Klikamy w link znajdujący się w niebieskiej ramce i pojawia się plansza “Dostęp do zasobów elektronicznych”. Logujemy się następującymi danymi: login - numer PESEL, hasło - 4 ostatnie cyfry numeru PESEL. Aby korzystać z baz elektronicznych, konieczne jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego.

Osoby, które nie mają jeszcze założonego konta bibliotecznego, mogą to zrobić online. Wszelkie informacje udzielane są poprzez kontakt mailowy: bul.wm@lib.uni.lodz.pl
[ patrz poniżej ]


[ patrz poniżej ]


[ patrz poniżej ]


[ patrz poniżej ]


[ patrz poniżej ]
[oprac. P. Bajsorowicz]
EndNote Program EndNote zawiera szereg funkcji usprawniających pracę nad pisaniem tekstów do publikacji naukowych. Zgromadzona biblioteka referencji może być współdzielona ze współpracownikami (np. współautorami publikacji). Program umożliwia także formatowanie cytowania i bibliografii w trakcie pisania publikacji, zgodnie w wymogami wybranego wydawcy.

Jak korzystać z EndNote - instrukcja

Jeśli chcemy założyć konto w programie EndNote, wchodzimy poprzez stronę Biblioteki UŁ (e-zasoby) do bazy Web of Science.
[ patrz poniżej ] Po wejściu do bazy Web of Science szukamy zakładki EndNote. Wchodzimy w nią, a następnie zakładamy konto.
[ patrz poniżej ] Jeżeli chcemy pobrać opis bibliograficzny książki albo artykułu np. z bazy EBSCO, musimy wygenerować plik RIS i następnie go wyeksportować do managera bibliografii.

Wyszukujemy źródło, wchodzimy w nie i szukamy na stronie funkcji eksportowania. Po wyświetleniu strony, na której możemy wybrać opcje generowania pliku, wybieramy “Direct export to RIS” i zapisujemy. Na naszym komputerze w folderze “Pobrane” pojawi się plik RIS.
[ patrz poniżej ] Wchodzimy ponownie do EndNote. Wybieramy funkcję Collect, a następnie Import References. Poprzez tę funkcję wybieramy plik RiS. Wybieramy opcje importowania z listy (RefMan RIS) i folder, do którego chcemy zapisać nasz opis bibliograficzny.
[ patrz poniżej ] Dane bibliograficzne możemy pobierać w inny sposób. Można do tego wykorzystać wtyczkę do przeglądarki Capture EndNote Reference (dostępnej w sklepie np. Chrome Web Store).
[ patrz poniżej ] Wtyczka do przeglądarki może być wykorzystana w sytuacji, kiedy wejdziemy na stronę katalogu, repozytorium uczelni itp. Kiedy wejdziemy w opis artykułu, który nas interesuje, trzeba wybrać ikonkę EndNote, pojawi się wtedy okienko z polami, które można uzupełnić danymi i zapisać na naszym managerze.
[ patrz poniżej ]
[oprac. P. Bajsorowicz]
Więcej na temat EndNote
IBUK IBUKLibra  IBUK Libra jest polskim, internetowym serwisem publikacji akademickich, udostępniającym podręczniki akademickie, książki i czasopisma naukowe, specjalistyczne oraz popularnonaukowe czołowych polskich wydawców. Jest to baza pełnotekstowa.

Jak korzystać z IBUKLibra - instrukcja

Aby skorzystać z IBUK Libra, należy wejść na stronę Biblioteki UŁ "http://www.lib.uni.lodz.pl/" następnie otworzyć zakładkę e-zbiory, później e-zasoby i w sekcji Subskrybowane wejść w literę I.
Logujemy się przez serwer HAN (login to numer PESEL, hasło to 4 ostatnie cyfry PESEL).
Uwaga! Logowanie nie wymaga dodatkowego kodu.
[ patrz poniżej ] Po zalogowaniu się do serwisu możemy skorzystać z wyszukiwarki. Mamy do dyspozycji wyszukiwanie proste i zaawansowane.
[ patrz poniżej ] Możemy także wyszukiwać książki, używając ograniczników znajdujących się z prawej strony (kategorie, rok wydania, wydawnictwo, język).
[ patrz poniżej ] Po wybraniu konkretnego wydawnictwa otwieramy wersję elektroniczną książki, z której możemy korzystać.
Ibuk oferuje możliwość wydruku fragmentów, ale jest to opcja dodatkowo platna.
[ patrz poniżej ] Aby korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje IBUK, zachęcamy do założenia konta.

Posiadacze konta myIbuk mają możliwość:
 - stworzenia własnej e-półki z książkami,
 - tworzenia notatek bezpośrednio w książce,
 - dodawania zakładek,
 - tagowania ważnych fragmentów,
 - wyszukiwania w tekście słów i fraz,
 - korzystania z encyklopedii.

Użytkownik zakłada konto według wskazówek platformy Ibuk. Konieczne jest do tego posiadanie adresu email.
[ patrz poniżej ]
[oprac. P. Bajsorowicz]
Więcej na kanale IBUKLibra - film 1
Więcej na kanale IBUKLiba - film 2
IBUK ScienceDirect  to wiodąca platforma Elsevier zawierająca recenzowaną literaturę naukową. Znajdują się w niej:
 • pełnotekstowe wersje artykułów z czasopism,
 • książki naukowe,
 • zaawansowane narzędzia wyszukiwania i pobierania treści.

Jak korzystać z ScienceDirect - instrukcja

Ze strony Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego wybieramy przycisk „E-zbiory”, następnie „E-zasoby”. W zakładce Subskrybowane z listy alfabetycznej wybieramy literę „S”, a następnie obok nazwy bazy „ScienceDirect” klikamy na szczegóły i wybieramy link „Dostęp do źródła”. Logujemy się przez serwer HAN (login to numer PESEL, hasło to 4 ostatnie cyfry PESEL). Warunkiem dostępu do baz jest posiadanie aktywnego konta bibliotecznego.
[ patrz poniżej ] Z poziomu głównej strony ScienceDirect można prowadzić wyszukiwanie podstawowe. W widocznych oknach wpisujemy np. słowo kluczowe i tytuł czasopisma (gdy zaczynamy wpisywać słowo z tytułu – wyświetla się lista tytułów publikacji). Jeśli znamy nazwisko autora artykułu, to wpisujemy je w odpowiednim polu.
[ patrz poniżej ] Wyszukiwanie zaawansowane

Na głównej stronie wybieramy „Advanced search”.
W polu “Find articles with these terms” wpisujemy poszukiwaną frazę np.”Business system design”.
Pojawia się długa lista wyników, więc stosujemy tzw. ograniczniki. Z prawej strony wybieramy daty publikacji, typy publikacji, tytuły czasopism. Listę publikacji można wyświetlać wg dwóch kryteriów: daty publikacji lub trafności.

Jeśli na pierwszej stronie wyszukiwania zaawansowanego klikniemy „Show all fields”, możemy już na wstępnym etapie wyszukiwania ograniczyć wyniki do wybranych typów publikacji.
Jeśli poszukiwaną frazę wpiszemy w polu „Title, abstract or author-specified keywords” lista wyników jest krótsza niż w poprzednim sposobie wyszukiwania.
[ patrz poniżej ] Narzędzia

Outline - spis zawartości publikacji – można przejść do wybranej części artykułu np. do rezultatów badań, wykresów. Warto sprawdzić słowa kluczowe, dodane przez autora tekstu.

W tekście HTML na niebiesko widoczne są przypisy, po kliknięciu wyświetla się opis bibliograficzny. Również na niebiesko wyświetlają się niektóre wyrażenia, gdy w nie klikniemy pojawią się definicje pojęć.

Export – wysyłanie opisu bibliograficznego do menedżera bibliografii, np. Mendeley lub do zwykłego tekstu (export to text).

Pomocną funkcją jest zakładka „Recomended articles”, w której wyświetla się lista publikacji powiązanych tematycznie z czytanym przez nas tekstem.
[ patrz poniżej ] Przeglądanie zawartości bazy ScienceDirect

Na stronie głównej wybieramy Journals&Books. Pojawia się lista wszystkich publikacji.

Listę można przeglądać alfabetycznie. Jeśli w polu „Filter by journal or book title” wpiszemy wybrane słowo z tytułu np. psychology, pojawi się lista wszystkich tytułów zawierających wpisane wyrażenie.

Listę można zawęzić tylko do czasopism oraz wybrać dyscyplinę naukową (Domain), np. social sciences and humanities.
[ patrz poniżej ] Przeglądanie zawartości wybranego czasopisma

Strona redakcyjna każdego czasopisma wygląda identycznie. Zawiera podstawowe informacje o danym tytule: wskaźniki Impact Factor, CiteScore, poruszaną tematykę badawczą, wymagania dla autorów.

W zasobach jednego tytułu czasopisma można odnaleźć artykuły na wybrany temat. Należy wpisać poszukiwane hasło w polu “Search in this journal”.
[ patrz poniżej ] Użytkownicy bazy ScienceDirect wykorzystując dostępne narzędzia wyszukiwania, mogą dotrzeć do poszukiwanej literatury różnymi drogami. Rezultatem poszukiwań jest dostęp do wiarygodnych I wartościowych recenzowanych publikacji naukowych. Zachęcamy do korzystania z bazy!
[oprac. L. Mikołajuk]

Kursy z otwartych zasobów

IBUK

Jak korzystać z Bibliografii Geografii Polskiej - instrukcja


Bibliografia Geografii Polskiej ukazuje się od 1918 r. w postaci drukowanej, z której można korzystać w BUŁ. W chwili obecnej istnieje także baza tworzona przez Centralną Bibliotekę Geografii i Ochrony Środowiska Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie, która zawiera pełną bibliografię publikacji geograficznych z lat 1985-2008. Baza jest dostępna online.
Korzystając z tej bazy, pamiętaj, że znajdziesz w niej opisy bibliograficzne książek i artykułów, a nie pełne teksty. Dostęp do bazy jest możliwy po wpisaniu w wyszukiwarkę (np. Google, Duckduckgo itp.) pełnej nazwy bibliografii lub jej adresu bibliograficznego http://www.cbgios.pan.pl/bazy/bgp/
[ patrz poniżej ] Korzystając z rozwijanego menu, możemy wprowadzać terminy wyszukiwawcze i tworzyć szczegółowe zapytania, np. złożone z połączenia w dowolnym rzędzie terminów „Autor” i „Dowolne słowa” lub „ Tytuł - dowolne słowa” i „Hasło przedmiotowe”. Po kliknięciu przycisku „Szukaj” przechodzimy do listy wyników.
[ patrz poniżej ] W sytuacji, gdy potrzebny jest nam określony zakres czasowy, dodatkowo możemy zaznaczyć wybrane roczniki. W tym przykładzie szukamy prac Ewy Klimy dotyczących miast, z lat 2000-2008. Po wpisaniu danych w odpowiednie pola klikamy przycisk „SZUKAJ”. Powinniśmy otrzymać wyniki w postaci dwóch odnalezionych rekordów.

Bibliografia Geografii Polskiej nie daje możliwości pobierania rekordów opisów bibliograficznych za pomocą menedżerów bibliografii. Aby pobrać opis, należy skopiować potrzebne elementy:

W przypadku rozdziału książki opis skopiowany do naszej bibliografii może wyglądać tak:

Aleksandra Czerwińska, Ewa Klima, Społeczność lokalna wobec procesów transformacji (przykład Ozorkowa). [W:] Problemy rozwoju małych miast w wymiarze lokalnym i regionalnym. Contemporary problems of small towns' development. Local and regional aspects. Heffner Krystian, Marszał Tadeusz (red.). Warszawa : KPZK PAN, 2005, 334 s. : mapy, rys., tab., wykr., bibliogr. i summ. przy rozdz. Biuletyn / PAN Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju; 220, s. 261-271 .


A tak w przypadku artykułu z czasopisma:

Janiszewska Anna, Klima Ewa, Kościół w małym mieście na przykładzie Brzezin i Aleksandrowa Łódzkiego. Church in the little town. Brzeziny and Aleksandrów Łódzki cases. - Acta UL Folia Geogr. Socio-oec. 2007, z. 8, s.149-170 : pl., tab., wykr., poz. bibliogr. 12, summ.


[ patrz poniżej ]
[oprac. J. Jerzyk-Wojtecka]
FILM POLSKI Internetowa Baza Filmu Polskiego - FilmPolski.pl www.filmpolski.pl - to największa internetowa baza polskich filmów. Znajduje się w Otwartych Zasobach. Redagowana jest w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSTviT w Łodzi. Tworzona jest od 1990 r. Początkowo udostępniana była tylko w Bibliotece Filmówki, a od 1998 r. w Internecie.

Baza udostępnia szczegółowe informacje o wszystkich polskich filmach powstałych w ciągu ostatnich stu lat: fabularnych, dokumentalnych, serialach telewizyjnych, filmach animowanych, krótkometrażowych, etiudach szkolnych, a także o spektaklach Teatru Telewizji. Rejestruje biogramy twórców polskiego kina i ich filmografie. Opracowywane są one na podstawie list napisów początkowych i końcowych filmów oraz materiałów archiwalnych.

Jak korzystać z Bazy FilmPolski.pl - instrukcja


Wpisujemy w przeglądarce internetowej hasło 'film polski' lub adres - www.filmpolski.pl
[ patrz poniżej ] W zakładce KALENDARIUM wyszukujemy według dat dziennych:
- informacji o urodzinach i zgonach twórców filmów,
- wiadomości o premierach filmowych,
- wiadomości o innych wydarzeniach.
[ patrz poniżej ] W zakładce FILMY Z ROKU wyszukujemy filmy według lat ich powstawania - od 1901 r. do roku bieżącego.
Wybieramy rok produkcji i szukamy:
- alfabetycznie według tytułów filmów,
- alfabetycznie według rodzajów filmów, np. film dokumentalny, film fabularny – krótkometrażowy.
[ patrz poniżej ] W zakładce FILMOTEKA przeglądamy etiudy studentów Szkoły Filmowej w Łodzi w układzie alfabetycznym. Najstarsza pochodzi z 1949 r. Wybieramy tytuł etiudy. Otrzymujemy informacje o etiudzie w wersji pełnej lub skróconej. Możemy obejrzeć etiudy.
[ patrz poniżej ] Zakładka FILM W PRASIE POLSKIEJ zawiera recenzje filmowe publikowane w polskich czasopismach. Nie jest to kompletna filmowa bibliografia polska. Obejmuje opisy artykułów z wybranych czasopism polskich (głównie ze zbiorów Biblioteki Szkoły Filmowej w Łodzi). Prowadzona jest na bieżąco od 1994 r. i uzupełniana retrospektywnie.
Możemy wyszukiwać, wpisując wyrażenie, np. podróż. Otrzymujemy spis haseł - tytułów filmów z tym wyrażeniem. Następnie wybieramy konkretny tytuł . Otrzymujemy spis recenzji dotyczących tytułu. Opisy zawierają: tytuł i dane czasopisma, w jakim znalazła się recenzja, tytuł i nazwisko autora recenzji, gatunek filmu, który opisuje i słowa kluczowe.
Wyszukiwanie można ograniczyć:
- do konkretnego tytułu czasopisma,
- do określonego zakresu czasowego.
W bazie recenzji musimy używać polskich znaków; wpisać "Kieślowski" - nie "Kieslowski".
[ patrz poniżej ] Po rozwinięciu zakładki: LISTA WSZYSTKICH ŹRÓDEŁ otrzymujemy informacje: jakie tytuły czasopism uwzględnione zostały w bazie, w jakich latach publikowane były w nich recenzje filmowe oraz liczbę artykułów w danym czasopiśmie.
[ patrz poniżej ] Baza umożliwia korzystanie z wyszukiwarki SZUKAJ W BAZIE.
Jeśli szukamy osoby, wpisujemy fragment nazwiska lub nazwisko imię.
Jeśli szukamy filmu, wpisujemy fragment tytułu lub pełny tytuł (polski lub oryginalny).
Jeśli szukamy festiwalu, wpisujemy fragment lub pełną nazwę miasta.
Jeśli szukamy innego hasła, wpisujemy fragment słowa lub pełną formę.
[ patrz poniżej ] Wpisując nazwisko osoby lub tytuł filmu, zaznaczamy jedną z trzech opcji: fragment, początek, dokładnie. Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia. Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia. Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.
Każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek, należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie, należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski).
W tej opcji wpisanie przecinka i spacji jest konieczne. Otrzymujemy informacje o osobie i jego twórczości (biograficzne, filmografię, nagrody).
Baza posiada bogatą galerię fotografii oraz zwiastuny filmów.
[ patrz poniżej ]
[oprac. M. Kowalska]

 

 

Nasi prowadzący:

Piotr Bajsarowicz

Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ i studiów podyplomowych na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa. Od 1999 r. pracuje w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się szkoleniami dla pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu, z zakresu korzystania z baz elektronicznych.

piotr.bajsarowicz@lib.uni.lodz.pl

Justyna Jerzyk-Wojtecka

Bibliotekarka od 25 lat, w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego pracuje w Oddziale Informacji Naukowej i Prac Naukowo-Dydaktycznych. Prowadzi zajęcia z kompetencji informacyjnych dla studentów, e-learningowy kurs szkolenia bibliotecznego dla studentów pierwszego roku oraz kursy menedżerów bibliografii dla studentów i pracowników naukowych.
Autorka licznych artykułów naukowych z zakresu usług bibliotecznych i pedagogiki bibliotecznej, sekretarz Konferencji Naukowej Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, a także współredaktor naukowy materiałów konferencyjnych.
Kurator wielu wystaw i organizator spotkań literackich, w tym autorskiego cyklu „BUŁka z poezją”, którego celem jest promocja najnowszej poezji Łodzi i regionu łódzkiego.

justyna.jerzyk@lib.uni.lodz.pl

Marzena Kowalska

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego i studiów podyplomowych Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk humanistycznych. Kuratorka i autorka scenariuszy wielu wystaw. Pracuje w Oddziale Informacji Naukowej i Prac Naukowo-Dydaktycznych Biblioteki UŁ.

marzena.kowalska@lib.uni.lodz.pl

Lidia Mikołajuk

Kustosz dyplomowany w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi szkolenia z zakresu korzystania z baz danych, skierowane do pracowników naukowych, doktorantów i studentów UŁ. Jest administratorem Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego. Aktywnie promuje ideę Open Access w środowisku akademickim.

lidia.mikolajuk@lib.uni.lodz.pl

Kontakt

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Jana Matejki 32/38
90-237 Łódź

Masz Pytanie - Wyślij nam wiadomość: