13. Seminarium Open Access – podsumowanie

Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki (International Open Access Week) od lat stanowi inspirację także dla polskich instytucji naukowych, by każdego roku, w ostatnim tygodniu października, promować Otwartą Naukę i związane z nią dobre praktyki.

W tym roku po raz trzynasty Biblioteka UŁ w dniach 24–30 października zaprosiła społeczność akademicką Uniwersytetu Łódzkiego (i nie tylko!) na cykl spotkań w formie warsztatów online. Zgodnie z tegorocznym hasłem Międzynarodowego Tygodnia Otwartej Nauki: "Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej" (Open for Climate Justice) spotkania nawiązywały do zagadnień dotyczących bezpieczeństwa klimatycznego i zrównoważonego rozwoju.

grafika dotycząca wydarzenia ze zdjęciami natury i ikoną kłódki

Wśród gości byli: dr Joanna Stojak z Polskiej Akademii Nauk, która opowiedziała o projekcie nauki obywatelskiej MammalNet ("MammalNet – i Ty możesz zostać naukowcem!"), dr hab. prof. UŁ Krzysztof Pabis, badacz i popularyzator nauki z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii WBiOŚ ("Otwartość nauki, promocja i popularyzacja – zmienne punkty widzenia, realne potrzeby"), Bartłomiej Więckowski z firmy Elsevier, specjalista od baz i narzędzi analitycznych, ("Możliwości narzędzi analitycznych w kontekście zrównoważonego rozwoju (SDGs)"), a także Natalia Galica, główna specjalistka ds. Otwartej Nauki Narodowego Centrum Nauki ("Otwarte dane badawcze a globalne wyzwania").

W warsztatach uczestniczyli zarówno studenci, doktoranci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego, jak i inne osoby zainteresowane nauką i jej promowaniem – uczniowie i nauczyciele ze szkół średnich, bibliotekarze czy pracownicy innych uczelni. Przez cały tydzień w mediach społecznościowych Biblioteki UŁ pojawiały się także wpisy promujące otwartą naukę, również w kontekście działań dla dobra klimatu.

Spotkania w przestrzeni wirtualnej zachęciły do zapisów ponad sto osób – zainteresowanie otwieraniem nauki, udostępnianiem wyników badań i uatrakcyjnianiem zasobów nauki pokazuje, że Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki jest wciąż potrzebną inicjatywą i polskie instytucje powinny się do niego przyłączać. Wydarzenie zorganizowane przez Oddział Informacji Naukowej i Analiz Bibliometrycznych Biblioteki UŁ objęte było Patronatem Honorowym Rektora Uniwersytetu Łódzkiego.

Materiały z 13. Seminarium Open Access można znaleźć w Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego na otwartych licencjach, zgodnie z ideą otwartości.