Cyfrowe zasoby BUŁ w Mediatece MeMO!

Już 22 listopada br. w Łodzi zostanie otwarta Mediateka MeMO - miejsce, które połączy nowoczesne technologie z tradycyjnymi zbiorami bibliotecznymi.

W sali TRIANON na 1 piętrze MeMO obok tradycyjnej literatury wielodziedzinowej, na jednym ze stanowisk komputerowych, każdy będzie mógł skorzystać z cyfrowych zasobów BUŁ: Biblioteki Cyfrowej UŁ oraz Repozytorium UŁ.  

Biblioteka Cyfrowa UŁ jest obecnie jedną z największych bibliotek cyfrowych w kraju. To inicjatywa podjęta i realizowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego w oparciu o własne zbiory biblioteczne, zgodnie z obowiązującym prawem autorskim. Podstawowym zadaniem projektu jest wspieranie macierzystej uczelni w realizacji celów naukowych i dydaktycznych, poprzez ułatwienie dostępu do cennych kolekcji bibliotecznych, oraz ochrona unikalnych materiałów oryginalnych i zachowanie ich w niepogorszonym stanie dla kolejnych pokoleń. Zbiory Biblioteki Cyfrowej prezentowane są w następujących kolekcjach: 

 • Bibliografie, 
 • Czasopisma XVIII-XX wiek, 
 • Czasopisma bieżące,
 • Dziedzictwo kulturowe, 
 • Materiały konferencyjne, 
 • Polskie serie literackie w XIX wiek, 
 • Wydawnictwa współczesne. 

Na szczególną uwagę zasługuje kategoria "Dziedzictwo kulturowe". Składają się na nią jedne z najważniejszych kolekcji Biblioteki UŁ. W zdigitalizowanej formie można obejrzeć zbiory sekcji Ikonografii, Starodruków, Rękopisów, Kartografii, Muzykaliów, Cimeliów, Dokumentów Życia Społecznego, a także inkunabuły. 

Szczególnej uwadze polecamy kolekcje: “Polska szkoła plakatu w latach 1947-1989", “Łódzka szkoła plakatu z okresu PRL”, “Czasopisma XVIII-XX wiek”, “Polonika XVI-XVII wiek”, a także archiwalne mapy miasta Łodzi oraz regionu łódzkiego. Szczególnie polecamy album “Widoki m. Łodzi” z fotografiami autorstwa Bronisława Wilkoszewskiego zwanego łódzkim Canaletto - tworzącego pod koniec XIX wieku znanego łódzkiego fotografa, który dokumentował ówczesne życie miasta.  

Repozytorium UŁ gromadzi przede wszystkim dorobek naukowy pracowników i doktorantów UŁ, ale można w nim znaleźć również otwarte materiały publikowane przez Wydawnictwo UŁ: książki i czasopisma. W bazie znajdują się zarówno dokumenty archiwalne, takie jak numery czasopism sprzed kilkudziesięciu lat, jak i współczesne: najnowsze artykuły naukowe, rozdziały książek czy prezentacje. 

Materiały podzielone są na kolekcje związane z jednostkami Uczelni, ale zbiory można przeszukiwać wg autorów lub po najróżniejszych hasłach przedmiotowych, np. "Łódź", "demografia", "prasa", "poezja"... Dostęp do większości zasobów jest otwarty i nie wymaga logowania. Jeżeli jednak przy jakimś pliku znajduje się ikona kłódki, dostęp jest ograniczony i wymaga wypełnienia formularza, który pojawi się przy próbie otwarcia dokumentu. 

W Mediatece znajdziecie też: 

 • profesjonalnie wyposażone studia nagrań dźwięku i montażu dla twórców internetowych, 
 • przestrzeń gamingową z najnowszymi konsolami, systemem VR oraz symulatorami: lotu i wyścigowym, 
 • przestrzeń dla wielbicieli budowania z klocków LEGO, 
 • ponad 4 000 publikacji dla miłośników komiksu i mangi,
 • kolekcjonerski gramofon OSCAR, setki płyt oraz szeroki wybór instrumentów muzycznych dla melomanów i fascynatów winyli.

Bogata oferta warsztatowa obejmie m.in.: animację poklatkową, grafikę komputerową, film i fotografię, programowanie i robotykę, zajęcia wokalno-lektorskie, muzyczno-rytmiczne, naukę gry na instrumentach, zajęcia teatralne. Nie zabraknie także spotkań z autorami, ludźmi kina i muzyki oraz twórcami internetowymi.  

Zapraszamy wspólnie z Mediateką MeMO.