Biblioteka UŁ w czerwcu

Czerwiec zbliża się wielkimi krokami. Co w trakcie tego zapracowanego miesiąca przygotowała dla czytelników Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego?

Kawa do północy doda sesji mocy – nocne zakuwanie w BUŁ 

W dniach 6 – 24 czerwca 2022 r. (wyłączając 16 i 17 czerwca*) BUŁa zaprasza na zakuwanie do północy. Na wszystkich przyswajających wiedzę wieczorową porą będzie czekała darmowa kawa (1 piętro), którą zapewni https://kofeinalodz.pl/. Od poniedziałku do piątku po godzinie 20:00 otwarte będą: Wolny Dostęp, Wypożyczalnia oraz Czytelnia Historyczna. Zamówienia z księgozbioru głównego będzie można składać tylko do godziny 19:30. Wstęp do BUŁ będzie możliwy za okazaniem ważnej karty bibliotecznej lub legitymacji studenckiej. 

Do dyspozycji czytelników będą między innymi:

 • Pokoje do Pracy Grupowej, które znajdują się na wszystkich piętrach wolnego dostępu. W jednym z nich na 1 piętrze przygotowaliśmy nowe, wygodniejsze krzesła oraz dużą tablicę suchościeralną – idealne podczas pracy w grupie i szybkich wizualnych notatkach.
 • Pokoje do Pracy Indywidualnej - skorzystanie z nich jest możliwe po dokonaniu rezerwacji drogą elektroniczną przez własne konto biblioteczne. Pokoje znajdują się na drugim piętrze w Strefie Wolnego Dostępu.
 • Strefa Coworkingowa, gdzie można pouczyć się przy jednym ze stolików lub odizolować w poprzedzielanych ściankami boksach (każdy boks wyposażony jest w minibiurko na laptopa). Popracować można również w kilku osobnych, dających poczucie większej prywatności, drewnianych "domkach" - to idealne miejsca na pracę w niewielkich zespołach.
 • na Pokój do Pracy Grupowej zostanie tymczasowo przearanżowany Pokój do Nauki dla Rodzica z Dzieckiem - skorzystanie z niego będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji drogą elektroniczną przez własne konto biblioteczne. Pokój znajduje się na 2 piętrze obok wejścia do Czytelni Historycznej. 

Zapraszamy do BUŁ na nocne zakuwanie przy kawie! Zachęcamy do śledzenia FB Biblioteki, pojawią się tam wyzwania oraz fotorelacje z nocnego zakuwania: https://www.facebook.com/BibliotekaUL/.

*16 czerwca - BUŁ nieczynna, 17 czerwca - BUŁ czynna w godz. 8:00-15:00

Sztuka serbska przez wieki – cykl wykładów w BUŁ 

Dla zainteresowanych sztuką Serbii na przestrzeni wieków polecamy cykl spotkań, które poprowadzi w BUŁ dr Milijana Simonović - wykładowczyni w Katedrze Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego UŁ, absolwentka literatury jugosłowiańskiej i powszechnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Belgradzie. 

Cykl wykładów „Sztuka serbska przez wieki” organizuje Katedra Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

Terminy wykładów:

 • 02 czerwca 2022 r. -  Sztuka średniowieczna w Serbii: Studenica i Mileševa
 • 09 czerwca 2022 r. - Barok w Serbii: Zaharije Orfelin
 • 13 czerwca 2022 r. - Krótkie filmy i czasopismo – prezentacja prac semestralnych studentów I, III oraz IV roku Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ

Wszystkie spotkania będą odbywać się w sali 102 na I piętrze BUŁ o godz. 17.00. 

Wykłady będą tłumaczone z języka serbskiego na język polski przez studentów IV roku Filologii Słowiańskiej UŁ.

Nauka. To tutaj.

W mediach społecznościowych BUŁ trwa przegląd baz naukowych, z których nieodpłatnie korzystać mogą studenci, doktoranci oraz pracownicy UŁ. Bazy oferują dostęp do tysięcy książek i czasopism ze wszystkich dziedzin wiedzy.  

Archeologia

 • Na start Academic Search Ultimate z wyjątkowym zbiorem recenzowanych naukowo czasopism akademickich, magazynów, raportów, książek oraz nagrań wideo.
 • Dodatkowo sprawdźcie zasoby dostępne na Cambridge Core z dostępem do wydań The Antiquaries Journal, Cambridge Archaeological Journal, Advances in Archaeological Practice i wielu innych tytułów.
 • Na koniec Web of Science, gdzie w otwartym dostępie czeka prawie tysięcy publikacji.

Filozofia

Historia

 • Cambridge (Medical History z numerami od 1957 roku!)
 • Oxford (najnowszymi numerami Twentieth Century British History i Western Historical Quarterly)
 • EBSCO (od Occult Roots of Religious Studies do Hidden Cities. Urban Space, Geolocated Apps and Public History in Early Modern Europe)

Językoznawstwo

Literaturoznawstwo

 • JSTOR - w bazie znajdziecie takie skarby, jak The Green Book: Writings on Irish Gothic, Supernatural and Fantastic Literature
 • Taylor & Francis Online i studia nad literaturą gotycką, dziecięcą, artykuły dotyczące twórczego pisania i wiele innych.

Nauki o kulturze i religii
IBUK Libra i książki:

 • Dominiki Staszenko-Chojnackiej - Narodziny medium. Gry wideo w polskiej prasie hobbystycznej końca XX wieku
 • Krystiana Darmacha - Miasto w zwierciadle
 • Macieja Ożoga - Życie w krzemowej klatce. Sztuka nowych mediów jako krytyczna analiza praktyk cyfrowego nadzoru
 • Brill (Gnosis: Journal of Gnostic Studies albo Explorations in Renaissance Culture).

Nowe bazy testowe BUŁ – Brill, Water & Oceans Worldwide, DACH Information

DACH Information -  Zasób bazy stanowią unikalne, pełnotekstowe, niemieckojęzyczne periodyki naukowe, magazyny i publikacje branżowe. Wielodziedzinowość bazy sprawia, że mogą z niej korzystać humaniści (lingwistyka, historia, sztuka), osoby zajmujące się naukami społecznymi (biznes, zarządzanie, marketing, prawo, edukacja, socjologia, psychologia) oraz studenci obszarów nauk matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, chemia, biologia).

Dostęp testowy do 10.08.2022 r.

Dostęp do bazy z komputerów sieci UŁ: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=grc i zdalnie przez system HAN: http://han3.lib.uni.lodz.pl/han/dach/.

Water & Oceans Worldwide – Bibliograficzna baza, która oferuje indeksowanie i abstrakty obejmujące wszystkie aspekty badań dotyczących wody, w tym: oceanografię, klimatologię i zmiany klimatu, wody gruntowe i hydrologię, energię hydroelektryczną oraz wiele innych.

Dostęp testowy do 10.08.2022 r.

Dostęp do bazy z sieci UŁ: https://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&groupid=main&profile=ehost&defaultdb=wrw oraz zdalnie przez system HAN: http://han3.lib.uni.lodz.pl/han/watersow/.

Brill - Publikacje tego wydawnictwa koncentrują się na naukach humanistycznych i społecznych, prawie międzynarodowym oraz wybranych dziedzinach nauk ścisłych. Samo wydawnictwo istnieje na rynku wydawniczym od ponad 300 lat. Dostęp testowy umożliwia korzystanie z ponad 300 e-czasopism, z których wiele jest indeksowanych przez najważniejsze serwisy abstraktujące i indeksujące, takie jak Web of Science i Scopus.

Dostęp testowy do 16.06.2022 r.