Cyfrowa wypożyczalnia publikacji naukowych

Academica to największa w Polsce pełnotekstowa baza publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, zawierająca setki tysięcy tekstów, artykułów, monografii, podręczników i skryptów. Zasób publikacji powiększa się każdego dnia!

ACADEMICA udostępnia:

 • publikacje z domeny publicznej oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje, z których można korzystać bez ograniczeń, poprzez dowolne urządzenie z dostępem do Internetu, ze strony academica.edu.pl,
 • publikacje chronione prawem autorskim, dostępne w BUŁ na przeznaczonych terminalach (po zalogowaniu).

Aby skorzystać z terminali ACADEMICA czytelnik powinien posiadać aktywne konto biblioteczne. Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na dedykowanych terminalach znajdujących się w:

 • Czytelni Głównej
 • Czytelni Historycznej Numer karty i hasło:
 • Na podstawie numeru karty bibliotecznej administrator Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego generuje hasło tymczasowe, które otrzymuje czytelnik.

Hasło:

 • Hasło tymczasowe należy zmienić przy pierwszym logowaniu do konta.
 • Logowania do konta można dokonać z dowolnego urządzenia z dostępem do sieci - https://academica.edu.pl/login
 • Należy zalogować się do Biblioteki, do której jest się zarejestrowanym użytkownikiem.
 • Należy podać stare hasło (przesłane przez administratora) oraz utworzyć nowe hasło, które musi mieć minimum 8 znaków,
  z tego co najmniej jedną dużą literę, jedną cyfrę i jeden znak specjalny ! @ # $ %
 • Należy także zaakceptować zasady korzystania z cyfrowej wypożyczalni i zapisać zmienione hasło.

Z dowolnego komputera z dostępem do sieci Internet, poprzez stronę academica.edu.pl, możliwe jest wyszukiwanie publikacji udostępnianych przez CWPN Academica, sprawdzanie ich dostępności, składanie rezerwacji oraz korzystanie z publikacji należących do domeny publicznej lub do których rozpowszechniania w sieci Internet Biblioteka Narodowa jest uprawniona na podstawie odrębnych umów (licencji). Dzięki systemowi rezerwacji, który zaimplementowano w cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA, możliwe jest zaplanowanie przez zarejestrowanego czytelnika terminu pracy na terminalach w Bibliotece. Rezerwacji wybranych pozycji można dokonywać z dowolnego komputera podłączonego do Internetu po zarejestrowaniu się w Bibliotece.

Uwaga! Na terminalach, na których udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA
ACADEMICA - Najczęściej zadawane pytania
Podręcznik Czytelnika CWPN Academica
Regulamin użytkownika CWPN Academica​​​​​​​