Dzieje Łodzi w monografii – premiera III tomu

Miejsce wydarzenia: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź
Czas: 20 czerwca 2024 (czwartek) 17:00 - 19:00

Zapraszamy na premierę trzeciego tomu monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta 1914-1945”, którego redaktorem był prof. Przemysław Waingertner. Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca (czwartek) o godz. 17.00 w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (przy ul. Jana Matejki 32/38).

Trzeci tom poświęcony jest dziejom Łodzi w latach 1914-1945 – czasom, kiedy wielki przemysłowy ośrodek miejski mierzył się z dramatem dwóch wojen światowych oraz krótkim okresem odbudowy i rozwoju w niepodległej Rzeczypospolitej.

To podróż w czasie z dziewiętnastowiecznej „ziemi obiecanej” do dwudziestowiecznej nowoczesności. Okres ten – okupiony wyludnieniem, zmianą oblicza narodowościowego, stratami materialnymi i dewastacją przemysłu – pokazał hart ducha oraz siłę miasta i jego mieszkańców.

W rozmowie o trzecim tomie udział wezmą:

  • dr Aneta Stawiszyńska – historyczka, regionalistka, specjalistka ds. dziejów I wojny światowej w Łodzi;
  • dr Adam Sitarek  – historyk, kierownik Centrum Badań Żydowskich, autor prac naukowych i popularnonaukowych poświęconych historii Żydów w Łodzi i regionie, przede wszystkim okresu Zagłady; 
  • dr Marcin Szymański – historyk, muzealnik i popularyzator wiedzy historycznej. Jego pasją są stosunki gospodarcze w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi i dwudziestolecia międzywojennego.

Dyskusję poprowadzi redaktor pięciu tomów monografii – prof. Jarosław Kita, specjalista z zakresu historii ziem polskich w XIX wieku, historiografii i biografistyki. Popularyzator historii w telewizji i w radiu.

Podczas spotkania wspominać będziemy Profesora Przemysława Waingertnera, któremu dedykowany jest III tom monografii Łodzi  – Autora i Redaktora, Naukowca i Nauczyciela. 

Podkast „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”.

Zachęcamy do słuchania podkastu Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie, w którym publikujemy rozmowy z autorami przybliżające tematykę książki. Z naszymi gośćmi rozmawia  Justyna Tomaszewska – znana w Łodzi przewodniczka.

 

Kolejne odcinki udostępniajmy na najbardziej popularnych platformach stremingowych m.in. Spotify, ITunes, YouTube, Google, Amazon.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 20 czerwca 2024 (czwartek) 17:00 - 19:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB