„Panama – zachwycająca różnorodność”. Wystawa i spotkanie z ambasadorem

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź
Czas: 05 kwietnia 2023 (środa) 12:00 - 30 kwietnia 2023 (niedziela) 00:00

W środę (5 kwietnia) o godz. 12.00 w ogólnodostępnej przestrzeni Biblioteki UŁ odbędzie się otwarcie wystawy „Panama – zachwycająca różnorodność”. Blisko 30 paneli informacyjnych z fotografiami zwierząt i roślin, a także miejsc, obiektów i motywów charakterystycznych dla kultury i rozwoju Panamy, jak również kilkanaście tradycyjnych wyrobów tekstylnych („molas”) tworzą całość prezentującą niezwykle bogaty pejzaż społeczny i naturalny kraju, który uzyskał niepodległość nieco ponad 200 lat temu. Wydarzeniem specjalnym będzie wystąpienie ambasadora Republiki Panamskiej w Polsce.

Republika Panamy to państwo w Ameryce Centralnej, które większość z nas kojarzy w pierwszej kolejności z Kanałem Panamskim – jedną z najważniejszych dróg morskich świata. I choć sam kanał jest pod pełną jurysdykcją Panamy dopiero nieco ponad 20 lat, to samo państwo panamskie uzyskało niepodległość już ponad 200 lat temu – w 1821 roku Panama oddzieliła się od Hiszpanii i weszła w skład republiki federacyjnej zwanej Wielką Kolumbią.

Wystąpienie ambasadora Republiki Panamskiej w Polsce Javiera Bonagasa  de Gracia na temat różnorodności etnicznej i związanymi z nią migracjami rozpocznie się o godz. 12.30. 

Skąd akurat taki temat? Panamę zamieszkuje ludność pochodząca z obszarów Afryki, Azji czy Europy, jak również 7 autochtonicznych grup etnicznych. Kraj ten już od czasów starożytnych był obszarem tranzytowym, a obecnie jest głównym szlakiem migracyjnym dla przemieszczających się z Ameryki Południowej do Ameryki Północnej.

Nie zabraknie oczywiście prezentacji dotyczącej Kanału Panamskiego i jego kluczowej roli dla rozwoju transportu międzynarodowego.

Ambasador opowie również o panamskiej bioróżnorodności – kraj ten plasuje się bowiem w czołówce, jeśli chodzi o rozmaitość fauny i flory. Na koniec Javier Bonagas przedstawi sposoby, w jakie Panama łączy rozwój i troskę o środowisko.

wybrzeże panamskie, w tle wieżowce

Wystawa, którą organizują Uniwersytet Łódzki, Biblioteka UŁ oraz Ambasada Republiki Panamy w Polsce, prezentuje m.in. różnorodność biologiczną, etniczną i kulturową, jaką Panama przez ponad dwa wieki utrzymywała i rozwijała. Obrazy pełne żywych barw i wyrazistych struktur uzupełniają fotografie oraz plansze informacyjne, które przedstawiają ścieżkę rozwoju kraju (w tym jedną z najważniejszych inwestycji – Kanał Panamski), a także jego potencjał turystyczny i gospodarczy.

kobiety ubrane w tradycyjne stroje

Ekspozycja obejmuje również 10 oryginalnych „molas”, czyli tradycyjnych wyrobów tekstylnych tworzonych z wielu warstw tkaniny. „Molas” przedstawiają zwierzęta, figury geometryczne, motywy roślinne i kwiatowe czy też krajobrazy. Choć technika ta jest charakterystyczna dla rdzennej ludności panamskiej – używana jest przez kobiety z plemienia Kuna i przekazywana z pokolenia na pokolenie, to obecnie można znaleźć również krawaty, koszule czy torby wykonane w ten sposób.

zielone wzgórza, a na nich fotografujący meżczyzna

Opisy do wystawy przygotowane są w trzech językach: angielskim, hiszpańskim i polskim. 

Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach pracy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego do 30 kwietnia 2023 r.

Organizatorzy wydarzenia: 

  • Uniwersytet Łódzki 
  • Ambasada Republiki Panamy w Polsce 
  • Biblioteka UŁ 

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 05 kwietnia 2023 (środa) 12:00 - 30 kwietnia 2023 (niedziela) 00:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB