Budżet Obywatelski „wspUŁrządzimy” – zagłosuj na projekty w BUŁ!

Oto one – projekty integracyjne, kulturalne i infrastrukturalne zaproponowane przez Ambasadorów BUŁ.

Studenci w Bibliotece UŁ
Foto: Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR UŁ

Wszystkich studentów UŁ, którzy spędzają czas w BUŁ, potrzebują integracji i nietuzinkowcyh miejsc do nauki, zapraszamy do głosowania na projekty Ambasadorów BUŁ, które trafiły na listę projektów rekomendowanych budżetu obywatelskiego „wspUŁrządzimy”. Aby zagłosować na wybrany projekt, należy zalogować się do systemu USOS (głosowanie potrwa do 14 maja).

 • Projekt BUŁ integruje 
  Na Uniwersytecie Łódzkim działa ponad 120 kół naukowych, przynajmniej kilka na każdym z wydziałów. To duża oferta i każdy student powinien z niej wybrać coś dla siebie, tymczasem wiele osób nie zapisuje się do żadnego koła. Z jednej strony jest to spowodowane brakiem odpowiedniej promocji kół naukowych (zazwyczaj ograniczonej do jednego wydziału). Studenci dopiero zaczynający przygodę z UŁ często nie wiedzą, które koło naukowe może być dla nich najlepszym wyborem. Dodatkowo studenci mają różne zainteresowania, często wybiegające poza ich wydział – np. koła filmowe, literackie czy podróżnicze. BUŁa integruje ma na celu zebranie przedstawicieli wszystkich zainteresowanych kół naukowych, aby w jednym miejscu zaprezentowali się studentom oraz reprezentantom innych kół. Dodatkową atrakcją będą wykłady popularnych prelegentów na tematy, które najbardziej interesują społeczność akademicką (ekologia, AI, sztuka itp.). Wydarzenie ma być cykliczne, pierwsza edycja odbyła się w 2023 roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród kół naukowych. Organizacja wydarzenia w pierwszych miesiącach roku akademickiego będzie doskonałą okazją dla każdego studenta (szczególnie pierwszorocznego), aby wybrać koło naukowe i zacząć realizować swoje pomysły i inicjatywy!

  Cele BUŁ integruje:
  • integracja społeczności studenckiej – na BUŁ integruje poznać mogą się nie tylko studenci różnych wydziałów UŁ, ale też poszczególnych roczników, to także dobry sposób na budowanie relacji między studentami a doktorantami i wykładowcami,
  • integracja kół naukowych z różnych wydziałów – zwiększenie interdyscyplinarności badań, poszerzenie zainteresowań,
  • budowanie tożsamości uniwersyteckiej,
  • zainteresowanie społeczności akademickiej ofertą Biblioteki UŁ,
  • ułatwienie studentom znalezienia najlepszego dla nich koła naukowego, a co za tym idzie zwiększenie aktywności naukowej, kulturalnej oraz artystycznej studentów.
  • przygotowanie w Bibliotece UŁ miejsca dla całorocznej aktywności studentów: naukowej (sprzęt służący organizacji imprez naukowych i konferencji: mobilny rzutnik, komputer itp.) oraz rozrywkowej/integracyjnej (np. gry planszowe).

  Jak chcemy osiągnąć cele:
  • Planujemy zaprosić interesujących i znanych prelegentów – specjalistów w określonych dziedzinach (np. media, psychologia, zarządzanie).
  Chcemy zorganizować konferencję, na której występować będą reprezentanci kół naukowych. Najlepsze wystąpienia zostaną nagrodzone.
  • Organizując kreatywne warsztaty – w zeszłym roku na BUŁ integruje koła naukowe przygotowały konkursy literackie, gry wideo a nawet eksperymenty chemiczne!
  • Bawiąc się! Chcemy przygotować gry planszowe, wydarzenia muzyczne i taneczne (rok temu pojawił się zespół KUJON oraz swingowa potańcówka).
  • Integrując się przy cateringu – w końcu wspólne jedzenie to jeden z najlepszych sposobów na poznanie nowych osób.
  • Przygotowując przyjazną i ułatwiającą integrację strefę dla społeczności uniwersyteckiej – pufy i siedziska, które będą mogły być wykorzystane podczas BUŁ integruje i na co dzień, a także ścianka wystawiennicza. Korzyści z BUŁ integruje pozwoli studentom i kandydatom nie tylko poznać nowych ludzi i spojrzeć na życie studenckie z nowej perspektywy, ale także uczynić pierwszy krok w realizacji swoich pomysłów twórczych i naukowych!

  Dodatkowymi korzyściami będą:
  • wspólne projekty naukowe i większa współpraca między wydziałami,
  • częstsze korzystanie z Biblioteki UŁ wśród studentów,
  • większa widoczność kół naukowych,
  • ułatwienie organizacji wydarzeń studenckich w przestrzeni BUŁy,
  • nowe przyjaźnie,
  • wzmacnianie zaangażowania, współpracy oraz integracji społeczności studenckiej i doktoranckiej,
  • realny wpływ studentów na rozwój uczelni i jej działalność,
  • nowe osoby w kołach naukowych.

  Lokalizacja: BUŁ
  Szacunkowy koszt projektu: 34 050 zł
   
 • Projekt WspUŁpraca na kółkach
  Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego jest otwarta przez sześć dni w tygodniu w godzinach 8:00-20:00. To jedno z najpopularniejszych miejsc do nauki i spotkań, z którego korzystać mogą wszyscy chętni. O ile mają miejsce... Pragnąc zaspokoić potrzeby społeczności akademickiej poprzez poprawę warunków miejsc przeznaczonych do nauki, pracy twórczej i rekreacji, postanowiliśmy stworzyć projekt „WspUŁpraca na kółkach”. Celem projektu jest przede wszystkim poprawa warunków pracy i nauki, integracja społeczności akademickiej, a także zachęta częstszego odwiedzenia biblioteki uniwersyteckiej.

  Projekt obejmuje kupno mobilnych kabin akustycznych – od 4 do 5 sztuk, ostateczna liczba będzie znana po przeprowadzeniu negocjacji cenowych. Dobrze izolowane akustycznie i wyposażone w wygodne siedziska kabiny zapewnią komfort pracy i zwiększenie koncentracji osób z nich korzystających. Co równie ważne, każda kabina będzie przynajmniej dwuosobowa - sprzyja to pracy grupowej a także wzajemnej integracji studentów. Dzięki zamontowanym czterem kółkom z regulacją hamowania, kabiny akustyczne będą dostosowane do różnych potrzeb i sytuacji, umożliwiając optymalne wykorzystanie przestrzeni bibliotecznej – w razie potrzeby istnieje możliwość połączenia dwóch kabin. Taka multifunkcjonalność zapewni jednocześnie zwiększenie produktywności, jak i zredukuje napięcie oraz stres osób z nich korzystających (budkę zawsze można będzie przestawić w inne, mniej głośne miejsce). Jest to również idealne miejsce dla osób potrzebujących wyciszenia i relaksu.

  Wierzymy, że realizacja projektu przyczyni się do wzmocnienia więzi społecznych, stworzy miejsce do swobodnej wymiany wiedzy i doświadczeń, a także pozwoli na równowagę pomiędzy nauką a odpoczynkiem.

  Lokalizacja: BUŁ
  Szacunkowy koszt projektu: 77 731 zł