Wyjątkowy księgozbiór – dar profesora Krzysztofa Pomiana dla UŁ

Uniwersytet Łódzki otrzymał od wybitnego filozofa i historyka idei, profesora Krzysztofa Pomiana niezwykle cenny dar – jego liczący około 2500 woluminów księgozbiór z zakresu historii sztuki, kolekcjonerstwa i muzealnictwa.

Prof. Pomian, doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, znany jest na świecie ze swoich pionierskich badań nad historią kolekcjonerstwa oraz wpływem nauki i sztuki na kulturę europejską. Swą imponującą kolekcję książek przekazał Bibliotece Humanistycznej UŁ .

Inicjatywa prof. Eleonory Jedlińskiej

Warto podkreślić, że otrzymanie tego cennego daru było możliwe dzięki inicjatywie prof. Eleonory Jedlińskiej z Katedry Historii Malarstwa i Rzeźby Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Jej zaangażowanie i determinacja przyczyniły się do wzbogacenia zasobów bibliotecznych Uniwersytetu Łódzkiego o tę wyjątkową kolekcję. Za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialna była Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego.

Bogactwo wiedzy i inspiracji

Dar prof. Pomiana obejmuje około 2500 woluminów z zakresu historii sztuki, kolekcjonerstwa i muzealnictwa. Kolekcja ta, zawierająca publikacje w językach włoskim, francuskim, angielskim oraz polskim, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Znajdują się w niej nie tylko książki, ale także unikalne dokumenty, takie jak zaproszenia na wystawy, foldery oraz ręcznie pisane notatki, które wzbogacają wartość naukową zbioru.

Dostępny od stycznia 2025 r.

Księgozbiór prof. Pomiana, dostarczony do Biblioteki Humanistycznej UŁ w dwóch transportach, liczących łącznie prawie 180 paczek, jest stopniowo opracowywany i wprowadzany do katalogu. Od stycznia 2025 roku będzie dostępny dla całej społeczności akademickiej, stanowiąc nieocenione wsparcie dla badaczy historii sztuki oraz studentów.

Niezwykłe publikacje i albumy

W kolekcji znajdują się cenne albumy poświęcone malarstwu europejskiemu i amerykańskiemu, monografie o wybitnych malarzach różnych epok, a także publikacje opisujące zbiory najważniejszych muzeów świata, jak Muzeum Prado, Luwr czy Muzea Watykańskie. Kolekcja zawiera również krytyczne opracowania z zakresu historii sztuki i dziedzictwa kulturowego, co czyni ją niezwykle wartościowym źródłem informacji.

Wzbogacenie warsztatu badawczego

Dzięki darowi Profesora Krzysztofa Pomiana, Uniwersytet Łódzki zyskuje nie tylko cenny zbiór książek, ale przede wszystkim narzędzie, które wzbogaci warsztat pracy badaczy i studentów. Kolekcja ta umożliwi głębsze zrozumienie historii sztuki oraz rozwój badań naukowych na najwyższym poziomie.

 

Prof. Krzysztof Pomian urodził się 25 stycznia 1934 r. w Warszawie. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tam też obronił pracę doktorską (1965) i habilitacyjną (1968) oraz pracował jako adiunkt w Katedrze Historii Filozofii Narodowej. W 1968 r. stracił pracę na uczelni za publiczną krytykę polityki władz państwowych i partyjnych. Z tego samego powodu został usunięty w 1966 r. z PZPR. Do 1972 r. pracował w dziale rękopisów Biblioteki Narodowej, a w 1973 r. wyemigrował do Francji.

W 1984 r. został profesorem w Krajowym Ośrodku Badań Naukowych (Centre National de la Recherche Scientifique, CNRS). Zajmował się także badaniem dorobku Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte. W latach 1999-2007 był profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w latach 2001-2018 dyrektorem naukowym Muzeum Europy w Brukseli. Uczony uhonorowany został doktoratami honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2003 r.), Uniwersytetu Łódzkiego (2017) i Uniwersytetu Gdańskiego (2024).