BUŁ Filmowa: "Rysopis" Jerzego Skolimowskiego

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź
Czas: 09 maja 2024 (czwartek) 17:30 - 20:00

Już 9 maja o godzinie 17:30 obejrzymy „Rysopis” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z 1964 roku. Film był realizowany w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, jest to więc niepowtarzalna szansa na obejrzenie filmu w miejscu jego realizacji!

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu BUŁ Filmowa organizowanego przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego oraz Koło Naukowe Filmoznawców UŁ. Wprowadzenie do filmu wygłosi przewodniczący KNF UŁ - Filip Grzędowski.

Jerzy Skolimowski to jeden z najważniejszych polskich reżyserów. Urodzony w Łodzi reżyser rozpoczął swoją filmową karierę od czterech zrealizowanych w swoim rodzinnym mieście filmów, które przez historyków kina określane są jako odpowiednik Nowej Fali w Polsce. „Rysopis”, „Walkower”, „Bariera” oraz ocenzurowane i blokowane przez komunistyczne władze przez 13 lat „Ręce do góry” na stałe wpisały się w kanon polskiego kina.

Po problemach z cenzurą Jerzy Skolimowski w 1967 rozpoczął realizacje filmów za granicą. Jego pierwszy zagraniczny film „Start” zdobył główną nagrodę na Festiwalu Berlinale. Kolejne lata to praca w Wielkiej Brytanii, gdzie Skolimowski zrealizował swoje największe dzieła: rewelacyjne „Na samym dnie” oraz „Moonlighting”. Ostatnie lata to wyjątkowy okres w twórczości Skolimowskiego. Jego najnowszy film „IO” zapewnił mu jego pierwszą nominację do Oscara oraz Nagrodę Jury na Festiwalu w Cannes.

Zrealizowany w 1964 roku „Rysopis” Skolimowski realizował w partach – od początku zaplanował by połączyć w jeden film trzy etiudy realizowane na trzy różne przedmioty w czasie studiów w Szkole Filmowej w Łodzi. „Rysopis” to poetycki debiut postaci Andrzeja Leszczyca, bohatera który będzie powracał w kolejnych filmach Skolimowskiego.

„Rysopis”, 1964, reż. Jerzy Skolimowski Scenariusz: Jerzy Skolimowski Zdjęcia: Witold Mickiewicz Obsada: Jerzy Skolimowski, Elżbieta Czyżewska Produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Filmowa w Łodzi Dystrybucja: WFDIF

Wydarzenie skierowane do studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Wstęp wolny, strefa coworkingowa BUŁ.

Pokaz organizowany we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Szczegóły wydarzenia

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 09 maja 2024 (czwartek) 17:30 - 20:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB