Narzędzie Writefull – zapisz się na warsztaty

Pisanie tekstów akademickich i naukowych w języku angielskim to wyzwanie zarówno dla naukowców, jak i studentów. Biblioteka UŁ zaprasza społeczność UŁ na warsztaty z narzędzia Writefull przeznaczonego do korekty tekstów naukowych w języku angielskim.

Mężczyzna robiący notatki

Pakiet Writefull ułatwia tworzenie tekstów naukowych w języku angielskim i obejmuje: 

  • Writefull for Word – sprawdza tekst pisany w programie Word, poprawia błędy językowe w zakresie gramatyki, leksyki, interpunkcji, pisowni i stylu językowego. Oferuje również bazę zwrotów zaczerpniętych z autentycznych tekstów naukowych. 

  • Writefull for Overleaf – umożliwia korzystanie z dodatku Overleaf, który działa bezpośrednio podczas pisania w edytorze LaTeX Overleaf.  

  • Writefull Revise – sprawdza dokument pod kątem gramatyki, pisowni, słownictwa, interpunkcji i stylu. Użytkownicy mogą przesłać dokument do programu Revise w formatach .docx, .doc albo .tex, następnie przejrzeć poprawki językowe i pobrać poprawioną wersję tekstu zawierającą wszystkie zaakceptowane sugestie.  

  • Writefull Cite – sprawdza tekst pod kątem kompletności cytowania źródeł, wyróżniając zdania, które według Writefull Cite powinny zawierać przypisy. Writefull Cite to przydatne narzędzie, które zapewnia kompletność odwołań do źródeł, a także zmniejsza ryzyko odrzucenia propozycji lub artykułu przez redaktorów z powodu niekompletnych przypisów. Zmniejsza również ryzyko (nieświadomego) plagiatu. 

W trakcie warsztatów zostaną poruszone zagadnienia:

  • jak zainstalować wtyczki na komputerach osobistych,
  • jak pisać i sprawdzać teksty w j. angielskim w MS Word i Overleaf,
  • jak sprawdzać poprawność cytowań w pracy naukowej za pomocą narzędzia Writefull.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt na adres: szkolenia@lib.uni.lodz.pl 

Zapraszamy też do korzystania z filmu instruktażowego w języku polskim.